منوی برگه ها
منوی دسته ها

ارسال شده در تاریخ 8 سپتامبر, 2015 | 0 دیدگاه

کودکمان را از آزار جنسی آگاه کنیم!

کودکمان را از آزار جنسی آگاه کنیم!

توضیح دادن آزار جنسی به زبان کودکانه بسیار دشوار است و خیلی از والدین نمی دانند چطور باید اصول مراقبت از خود را به کودکانشان آموزش دهند تا از دست درازی دیگران در امان بمانند. راهکارهای مطرح شده می تواند به شما در  آموزش فرزندتان کمک بسزایی کند:

  • مالکیت بدن: به فرزندتان بیاموزید که صاحب تمام بدن خود است و کسی حق ندارد بدون رضایت او و والدینش، بدنش را لمس کند. به او بگویید حتی اقوام و آشناها هم حق ندارند به بعضی از بخش های بدن او دست بزنند و فقط مادر مجاز است برای حمام کردن و شستشوی او، تمام بدنش را ببیند.
  • مهارت «نه» گفتن: به فرزند خود بیاموزید که در برخی موارد نباید به حرف بزرگترها گوش دهد. وقتی تشخیص داد از کاری خوشش نمی آید، باید بتواند «نه» بگوید. به او بگویید اگر حس کرد کسی طوری به بدن او دست می زند یا او را می بوسد که او خوشش نمی آید، از او دور شود و بگوید نه. نمی خواهم به من دست بزنی.
  • کمک بگیر: کودک باید در مواقعی که گیر می افتد، توانایی کمک گرفتن داشته باشد. باید به کودک خود آموزش دهید که در چنین مواردی از دوستان یا اطرافیان کمک بگیرد. داد بزند و فرار کند و به سرعت موضوع را به مسئولان مدرسه، پدر و مادر یا پلیس بگوید.
  • راستگویی و رازدار نبودن: فرزندان باید اطمینان پیدا کنند که شما همیشه از او حمایت می کنید تا بتواند مشکلاتش را به شما بگوید و از شما کمک بگیرد. به او بگویید لازم نیست همیشه رازدار باشد و باید هر موردی را پیش شما تعریف کند. بگویید رازداری میان مادر/ پدر و فرزند معنا ندارد و او باید همه مشکلات و اتفاقات را با شما درمیان بگذارد. یادتان باشد بیشتر افرادی که کودک آزاری می کنند، به کودک می گویند بوسیدن یا تماس بدنی بین ما، رازی است که غیر از ما دو نفر کسی نباید آن را بفهمد.
  • صحبت نکردن با غریبه ها: به کودکتان یاد بدهید که به هیچ وجه با یک بزرگتر چه آشنا باشد و چه غریبه نباید تنها بماند. نباید با غریبه ها جایی برود یا از آنها خوراکی یا هدیه بگیرد.

توجه کنید و مراقب باشید که هیچ گاه فرزندتان را تنها با یک بزرگتر در اتاق نگذارید. حتی اگر آن بزرگتر آشنایی باشد که شما به او اعتماد دارید. بخش زیادی از کودک آزاری ها از سوی نزدیکان، اقوام و آشنایان کودک صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معادله امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.