منوی برگه ها
منوی دسته ها

مشاوره

روان شناسی مشاوره به کارگیری و استفاده از دانش تخصصی روان شناسان در حل و فصل مشکلاتی است که برای افراد در محیط هایی مختلف به وجود می آید. به همین ترتیب یک روان شناسی مشاور روان شناسی است که در بخش های روانشناختی مشکلات افراد و سازمان ها به آنها کمک تخصصی روان شناسی ارائه می دهد. طبیعی است که بهره گرفتن از چنین خدماتی توصیه می شود اما شایان ذکر است که فرد یا سازمان خودش تصمیم نهایی را در بکارگیری این توصیه ها و خدمات را برعهده دارد. متقاضیان خدمات مشاوره شامل افراد، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و هرگونه ارگان دیگر می باشد. خدمات مشاوره شامل انواع مشاوره آموزشی و تحصیلی، ازدواج و خانواده و نیز شغلی می باشد.

counseling

 

مشاور کیست؟
گروهی از متخصصان آموزش دیده و مشاوران با تجربه که به منظور کمک به افراد با طیف وسیعی از مشکلات، دوره دیده‌اند، در مرکز مشغول ارائه خدمات هستند.
این گروه ازمتخصصان شامل روانپزشک، روانشناس، مشاور و مددکار می‌باشند. روانپزشک دکتر طب و متخصص در زمینه روانپزشکی است. روانشناس باافکار، نگرشها، احساسات و رفتار سروکار داشته و همچنین، متخصص در آزمون های روانشناختی است. مشاوران با رویکردی فردی یا گروهی، زمینه را برای ایجاد تغییراتی مثبت در فرد فراهم می کنند ( ازجمله شروع یک مطالعه یا شروع صحبت صادقانه با دوستان و ….) و درباره مسائل تحصیلی، عاطفی، خانوادگی، مذهبی،ارتباطی، حقوقی و غیره به شما مشاوره می دهند. مددکاران بیشرین آشنایی رابا منابع حمایت اجتماعی دارند.

در مشاوره چه اتفاقی می افتد؟

مشاوره به معنی پند و اندرز دادن نیست، مشاور به دنبال این است که به شما کمک کند تا بر مسائلی که شما رانگران کرده یا به زحمت انداخته، تمرکز کنید و به درک روشنی از آنها برسید. نقش مشاور حمایت کردن، درک کردن، گوش دادن و پاسخ دادن بدون قضاوت و انتقاد است. او به ارزش ها، انتخاب ها و سبک زندگی شما احترام می گذارد. او کمک میکند تا احساساتتان را بشناسید و در مواردی آنچه را که درلایه های زیرین مشکلات کنونی شما وجود دارد، شناسایی کنید. او می تواند در تصمیم گیری ها، انتخاب ها یا تغییراتی که به نفع شما است، شما را یاری کند.

مشاور به حل چه نوع مشکلاتی کمک می کند؟
مشاور به حل اکثر مشکلات شخصی، ارتباطی یا هویتی کمک می کند؛ از جمله اضطراب، استرسو افسردگی، مشکلات ارتباطی و خانوادگی، مشکلات جنسی و مسائل هویتی. مشاوره همچنین، می‌تواند به حل مشکلاتی مانند سازگاری با فرهنگ جدید، مقابله با شرایط دشوار، تصمیم گیری ها و انتخاب های سخت و یا مشکلات خاص ماننداعتیاد، کمک کند.

صبر نکنید تا مشکلات بزرگ و جدی شوند، ما ترجیح میدهیم که وقتی مشکلاتتان خفیف هستند، به ما مراجعه کنید، طوری که بتوان مشکل را سریعتر حل کرد.

از خدمات مرکز تعداد بسیاری بهره مند میشوند. تنها در سال 1385 حدود 13000 جلسه خدمات مشاوره ای برای دانشجويان و کارمندان برگزارشده است.

محرمانه بودن مشاوره
مطالبی که شما در اولین جلسه و در طی جلسات مشاوره مطرح میکنید، محرمانه است. در شرایط عادی، هیچ چیز به کس دیگری خارج از مرکز، بدون اجازه صریح شما بازگو نمی شود.
ندرتا شرایطی وجود دارد که ما این حق را بر خود محفوظ میدانیم که محرمانه بودن را زیرپا بگذاریم. این موقعیت ها، فقط مواردی را شامل می گردد که مشخص شود خطری جدی سلامت شما یا دیگری را تهدید میکند. لطفا اگر سوالی در این زمینه دارید، با ما تماس بگیرید.
اطلاعات مبتنی بر واقعیتی که در فرم اولیه مشاوره و سپس در جلسات مشاوره ارائه می دهید، ممکن است درقالب آمارهای بدون نامی، درباره استفاده ازخدمات مرکز، گرد آوری شود.
درمواردی جهت ارزیابی عملکرد مرکز و بررسی نظرات مراجعه کنندگان به مرکز، ممکن است پرسشنامه هایی، از طریق پست یا حضوری در اختیار شما قرارگیرد. شما می توانید این پرسشنامه ها را با نام یا بدون نام تکمیل کنید.