منوی برگه ها
منوی دسته ها

خدمات درمانی

 

روان درمانی تحلیلی

روان درمانی تحلیلی چیست؟

روان درمانی تحلیلی یکی از انواع روان درمانی است که وجه مشخصه آن صحبت کردن با درمانگری است که آموزش دیده تا به دقت بشنود و فکر کند. هدف از این درمان، فهمیدن الگوهای تکراری رفتارها و انگیزه در پسِ آنهاست. در واقع رواندرمانگرهای تحلیلی بیشتر الگوهای ارتباطی فرد را در رابطه با افرادی که در زندگی فعلی او هستند، در گذشته بوده اند و در رابطه با درمانگر تکرار می شوند را به مراجع نشان می دهند و از این طریق امکان تغییر در زندگی حال را فراهم می آورند.

اطلاعات بیشتر

روان درمانی شناختی - رفتاری

neuropsychologist-understanding-the-direct-and-indirect-effects-of-brain-dysfunction

رفتاردرمانی شناختی چیست؟

درمان شناختی براین اساس است که افکار می توانند احساسات را به راه بیندازند. همچنین پاسخ احساسی فرد به یک موقعیت ناشی از تغییر فرد از آن موقعیت است. شناخت درمانی معتقد است که احساسات ما ناشی از افکار ماست به عبارت دیگر نحوه ایی که ما محیط و وقایع اطرافمان را درک می کنیم یا تغییر می دهیم. برخی اوقات این افکار دچار پیش داوری یا تحریف می شوند. این دسته افکار باعث راه افتادن تفکر تحریف شده، پیش داورانه یا غیرمنطقی می شود که در ادامه احساسات را نیز تحت تاثیرقرار داده یا مشکلات روانشناختی را ایجاد می کنند. در درمان شناختی، مراجع یاد می گیرد که:

– بین افکار و احساسات تمایز قایل شود.

– از چگونگی اثرگذاری افکار روی احساسات و بیمارگونه شدن آنها آگاهی پیدا می کند.

– از افکاری که اتوماتیک به راه می افتند و بدون این که بدانیم احساسات ما را تحت تاثیر قرار می دهند آگاهی می یابد.

– نقادانه به ارزیابی این مساله می پردازند که تا چه اندازه افکار و فرض های اتوماتیک صحیح یا تحریف شده هستند.

– مهارت هایی را به منظور کشف کردن، متوقف کردن و یا تصحیح کردن افکار تحریف شده یاد می گیرند.

اطلاعات بیشتر

روان سنجی

از آزمون های روان سنجی به منظور پیشگیری، غربالگری های تشخیصی یا هدفمند کردن مداخلات درمان کمک گرفته می شود.

در کلینیک ویرا بنا به درخواست روان شناسان، روان پزشکان، مدارس یا مراجع ذیربط انواع متفاوتی از آزمون های روان شناختی شامل آزمون های ارزیابی هوش، شخصیت، استعداد و پیشرفت تحصیلی، شغلی و مشاوره ازدواج و طلاق توسط متخصصین انجام می گیرد.

اطلاعات بیشتر

روان پزشکی

زمانی که سطح کارایی و تعاملات فرد به حدی دچار مشکل می شود که بدون کمک گرفتن از داروها و ایجاد تغییرات نسبتا سریع در فعالیت های فردی امکان درمان وجود ندارد، مداخله روان پزشکی لازم می شود. روان پزشکان از منظر پزشکی به روان نگاه می کنند از روان درمان دارویی هم به صورت مقطعی برای عبور از یک بحران خاص و موقت و هم به صورت بلند مدت و برای درمان بیماری های جدی تر می توان کمک گرفت.

 

اطلاعات بیشتر

خانواده درمانی

خانواده‌های نیازمند خانواده درمانی

خانواده‌هایی که از فرایند خانواده درمانی بهره می‌برند، عبارتند از: خانواده‌های دارای عضو معتاد یابیمار روانیو همچنین خانواده‌های دارای عضو مبتلا به اختلالات جسمی که به نحوی روی کارکرد خانواده تاثیر گذاشته است ، خانواده‌های طلاق گرفته، ازدواجمجددکرده، فوت یکی از اعضا ، خانواده‌های دارای مشکلات اقتصادی ، فرهنگی وخانواده‌های دارای مشکل اغلب به صورت غیر مستقیم مثلامشکلات تربیتی کودکان، ناراحتی‌های روحی یکی از اعضا و یا تصمیم گیریها و کمک برای حل مشکلات سطحی‌تر بهمتخصصان مشاوره و روان شناسیمراجعه می‌کنند و در طول مشاوره‌های فردی نیاز به توجه به نقش خانواده در بروز مشکل شکل می‌گیرد و برحسب رویکرد درمانگر ، روند درمان تداوم می‌یابد.

بروز اختلاف و عدم تفاهم در خانواده امری شایع است و هیچ خانواده‌ای از این امر مستثنی نیست، اما گاهی این اتفاقات به تعارض‌های شدید منجر می‌شود. کافی است نگاهی به صفحات روزنامه یا گذری به دادگاه خانواده بزنید. امروزه خانواده‌ها درگیر انواع مختلفی از تعارضات و اختلافات شدید هستند که این اختلافات باعث عدم کارکرد خوب و سالم خانواده به عنوان اولین و قدیمی‌تریننهاد اجتماعی (Family Institution) می‌شود. نهادی که وظیفه اصلی آن ایجاد روحیه وشخصیت سالم است خود به عاملی برایاختلالات عاطفی، رفتاری و شخصیتی تبدیل شده است.

اطلاعات بیشتر

زوج درمانی

مشاوره زوجی که زوج درمانی یا مشاوره ازدواج هم نامیده می شود، به مشکلاتی می پردازد که در روابط صمیمانه و جنسی بزرگسالان پیش می آید. درمانگر در اینجا رابط این دو نفر است نه هریک از آنها. نزدیک ترین رابطه ما یعنی “ازدواج” براساس صمیمیت و اعتماد بنا نهاده می شود. زمانی که این رابطه به مشکل برخورد کرد، از کارآیی می افتد به شدت روی ما اثر می گذارد و به سلامت و شادکامی صدمه می زند. احساس هویت و ارزشمندی ما معمولا تابع قدرتمندی رابطه مان است بنابراین زمانی که مهم ترین ارتباط ما با مشکل روبرو می شود احساس استیصال و ناامیدی می کنیم. فشارکار، خانواده، مسایل اقتصادی و عدم سلامت جسمانی همگی می توانند روی رابطه زوجی اثر گذاشته و به یکباره ارتباطی که زمانی بیشترین انرژی و اعتماد به نفس را به ما می داد را تبدیل به ارتباطی فرسایشی و ناامید کننده کند. الگوهای رفتاری که در کودکی یادگرفته ایم، اغلب در روابط بزرگسالی ما مجددا ظاهر می شوند. برای مثال افرادی که احساس می کنند در کودکی نقش “قربانی” یا “مورد ظلم واقع شده” را در خانواده داشته اند ناگهان از طرف همسری که تا پیش از این آنها را می ستودند، مورد سرزنش و عقاب قرار می گیرند.

اطلاعات بیشتر

مشاوره

روان شناسی مشاوره به کارگیری و استفاده از دانش تخصصی روان شناسان در حل و فصل مشکلاتی است که برای افراد در محیط هایی مختلف به وجود می آید. به همین ترتیب یک روان شناسی مشاور روان شناسی است که در بخش های روانشناختی مشکلات افراد و سازمان ها به آنها کمک تخصصی روان شناسی ارائه می دهد. طبیعی است که بهره گرفتن از چنین خدماتی توصیه می شود اما شایان ذکر است که فرد یا سازمان خودش تصمیم نهایی را در بکارگیری این توصیه ها و خدمات را برعهده دارد. متقاضیان خدمات مشاوره شامل افراد، سازمان ها، نهادها، شرکت ها و هرگونه ارگان دیگر می باشد. خدمات مشاوره شامل انواع مشاوره آموزشی و تحصیلی، ازدواج و خانواده و نیز شغلی می باشد.

اطلاعات بیشتر

کودک و نوجوان

روان درمانگرهای کودک و نوجوان معمولا کودکان و نوجوانان را در جلسات فردی یا همراه با سایر اعضای خانواده ویزیت می کنند. برحسب سن، ارتباط درمانی از طریق گفتگو یا بازی پیش می رود. از طریق روان درمانی، کودک فرصت فهمیدن بهتر خود، روابط و الگوهای رفتاری تکرار شونده در اطرافش را می یابد. والدین، خانواده ها، مراقب کنندگان و سایر متخصصانی که به کودک و نوجوان مشاوره هایی می دهند با کمک گرفتن از درمانگرانِ متخصص در حوزه کودک و نوجوان می توانند دیدگاه های این گروه را عمیق تر درک کنند و به حل مشکلات آنها کمک کنند.

اطلاعات بیشتر

گروه درمانی

گروه درمانی شکلی از درمانی روانی- اجتماعی است که در آن مجموعه کوچکی از افراد ضمن ملاقات هایی منظم برای صحبت، تعامل و مناقشه درباره مشکلاتشان به یکدیگر و با رهبر گروه که همان درمانگر است، دور هم گرد می آیند. گروه درمانی تلاش می کند به اعضای گروه فضای ایمن و راحتی ارائه کند که در آن افراد به مشکلات و مسایل هیجانی شان بپردازند. اعضای گروه درباره افکار و رفتارهایشان آگاهی هایی پیدا می کنند و به سایر اعضای گروه هم پیشنهادها و حمایت هایی را ارائه می دهند. علاوه بر این افرادی که در روابط بین فردی دچار مشکلاتی هستند هم می توانند از تعاملات اجتماعی که یکی از قسمت های مهم تجربه گروه درمانی است، بهره ایی ببرند.

مهم ترین مسئولیت درمانگر، رهبری گروه در مسیر اکتشاف خودشان می باشد. مزیت گروه درمانی نسبت به درمان فردی این است که افراد در گروه رفتارها و واکنش های طبیعی تر خود را دارند. علاوه براین اعضای گروه ضمن گروه درمانی احساس عمیق تری از هویت و پذیرش اجتماعی را از سایر اعضای گروه گرفته و تجربه می کنند.

اطلاعات بیشتر